Partnerzy z grupy

Roztoczański Park Narodowy – z wizytą w Krasnobrodzie

Nasza ostatnia podróż zakończyła się w malowniczej Bydgoszczy (http://www.grupypartnerskie.pl/perelka-polnocnej-polski-bydgoszcz-484/), teraz czas na kolejne piękne miejsce. Krasnobród jest niezwykle popularnym ośrodkiem turystycznym i uzdrowiskowym. Znajduje się w południowo-wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim. Odległość Krasnobrodu od Zamościa wynosi 27 kilometrów, natomiast od Lublina (https://pl.wikipedia.org/wiki/Lublin) miasto oddalone jest o niewiele ponad 100 kilometrów. Ciekawostką jest, iż odległość między ukraińskim miastem Lwów a Krasnobrodem wynosi 112 km. Czyni to z Krasnobrodu niezwykle atrakcyjną bazę wypadową do pobliskich większych miast oraz na Ukrainę.
Turyści bardzo chętnie odwiedzają Krasnobród, nie bez przyczyny nazywany jest on bowiem “Sercem Roztocza”. Sąsiedztwo Roztoczańskiego Parku Narodowego to niewątpliwa atrakcja tego pięknego rejonu. Warto z niej skorzystać, będąc w Krasnobrodzie.

Roztoczański Park Narodowy powstał w 1974 roku. Zajmuje powierzchnię około 8481 hektarów, z czego aż 92 procent zajmują lasy. Ścisłą ochroną objętych jest ponad 880 hektarów lasów w parku. Sam park otoczony jest strefą ochronną, wynoszącą aż 38 tysięcy hektarów. Znajduje się na jedenastym miejscu w klasyfikacji polskich parków narodowych ze względu na wielkość. Roztoczański Park Narodowy leży na Roztoczu Środkowym, które ma bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu. Wapienne wzgórza, których wysokość sięga 350 m n.p.m. porośnięte są lasami oraz polami uprawnymi, a wszystko to przeplata się z dolinami. Tak bogata rzeźba terenu oraz różne czynniki klimatyczne oraz glebowe sprzyjają bogactwu roślinności. Na powierzchni parku występuje aż 47 zespołów roślinnych, z czego aż dziewiętnaście stanowią zespoły leśne. Najważniejsze z nich to buczyna karpacka oraz bór jodłowy. Występują tutaj niezwykle ważne gatunki drzew, spośród których panującymi w parku są: buk, jodła i sosna. Pozostałe z nich, które licznie pokrywają powierzchnię parku to: dąb, lipa olsza, świerk, brzoza, jawor, grab, jesion, klon, modrzew. Flora parku jest niezwykle urozmaicona i bogata, występuje tu ponad 700 gatunków roślin, z czego można tu zobaczyć roślinność typowo nizinną, są również gatunki górskie, północne, a także atlantyckie. Lista rzadkich roślin obejmuje 65 populacji, a objętych ochroną jest 45 gatunków, między innymi czosnek niedźwiedzi i siatkowaty, rosiczka, liczne gatunki storczyków, a także zawilec wielokwiatowy.

Fauna w Roztoczańskim Parku Narodowym jest również niezwykle bogata i atrakcyjna. Spotkać tu można wszystkie zwierzęta leśne, takie jak: sarna, jeleń, dzik, wilk, lis, kuna, borsuk, wydra, okresami łosie i rysie. Warto udać się na wspaniałą i pełną wrażeń wycieczkę do Roztoczańskiego Parku Narodowego, by móc podziwiać niezwykłe bogactwo występującej tu przyrody i podziwiać jej różnorodność oraz naturalne piękno.

Po pełnym wrażeń dniu spędzonym wśród uroków parku, warto udać się na odpoczynek. Baza noclegowa w Krasnobrodzie jest wyjątkowo bogata i zróżnicowana (). Można zatrzymać się w pensjonacie, kwaterze prywatnej bądź gospodarstwie agroturystycznym. Ceny noclegów są bardzo różne, w dużej mierze uzależnione są od standardu obiektu. Szczegóły dotyczące poszczególnych ofert można znaleźć w internecie pod hasłem “noclegi Krasnobród”.

4 thoughts on “Roztoczański Park Narodowy – z wizytą w Krasnobrodzie

  1. Roztoczański Park Narodowy to jedno z najpiękniejszych miejsc w jakim byłam, jeśli jeszcze nie odwiedzaliście tego przyrodniczego raju to koniecznie się tam wybierzcie bo warto!

  2. W Zamościu byłam, ale w Krasnobrodzie już nie. Szkoda, że wcześniej nie przeczytałam waszego bloga, bo z pewnością bym się tam wybrała.

  3. Roztocze to najpiękniejsze miejsce w Polsce, lubię góry i podoba mi się nad morzem, nocleg na Mazurach też jest super, ale tylko na Roztoczu czuję, że odpoczywam i relaksuję się z każdym oddechem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top